top of page
  • Zdjęcie autoraKrzysztof Sarapak

[22.07.2022r.] Kredyty w EUR zdrożeją!


Po ogromnych podwyżkach oprocentowania kredytów w PLN, teraz przyszedł czas również na kredyty w EUR.

Wczoraj Europejski Bank Centralny zdecydował o pierwszej od 11 lat podwyżce stóp procentowych w strefie Euro. Główne stopy wzrosły o 0,5 punktu procentowego: stopa refinansowa z poziomu 0,0% do 0,5% oraz stopa depozytowa z -0,5% do 0,0%. Oczywiście jak zestawimy to z obecną wartością referencyjnej stopy procentowej NBP wynoszącą 6,5%, to mimo podwyżki nadal stopy procentowe w strefie Euro są śmiesznie niskie. Nie zmienia to faktu, że wczorajsza podwyżka i tak była 2 razy większa niż oczekiwano jeszcze w czerwcu, kiedy mówiło się o wzroście o 0,25 punktu procentowego. Również jeszcze w czerwcu zapowiadana była kolejna podwyżka na wrzesień o 0,25-0,5 punktu procentowego.

Inflacja w strefie Euro wynosi 8,6%, co w porównaniu z inflacją w naszym kraju wynoszącą 15,5%, nie jest złym wynikiem. Zważywszy na to, że jest to obiektywnie wysoka wartość, a cel inflacyjny do którego dążyć ma EBC wynosi 2%, należy się spodziewać dalszych wzrostów stóp procentowych dla waluty EUR, również po zapowiadanej na wrzesień podwyżce. Na razie spekuluje się o docelowym poziomie stóp procentowych w EUR na poziomie ok. 1,75%. Czy tak faktycznie będzie, to jak zawsze czas pokaże. Pamiętajmy, że w Polsce jeszcze pół roku temu, przy inflacji wynoszącej wówczas 8,6%, analitycy przewidywali wzrosty stopy procentowej docelowo do 4,0%. Obecnie mamy już 6,5% i dalsze podwyżki nadal są możliwe.

A jak to wszystko wpłynie na sytuację kredytobiorców posiadających kredyt w EUR?

Obecny wzrost nie powoduje drastycznych podwyżek dla klientów posiadających kredyt w EUR. Przykładowo dla niedawno zaciąganych kredytów hipotecznych w EUR na okres 30 lat, wzrost raty wyrażonej w EUR wyniesie nieco ponad 6%. Jak zestawimy to ze wzrostami raty kredytów w PLN wynoszącymi nawet ponad 100% (od początku cyklu podwyżek z października 2021 do teraz), to sytuacja osób z kredytami w EUR jest na razie niemal bajkowa. Pamiętajmy jednak, że kredyty w EUR w ostatnich latach były udzielane na wysokiej marży ok. 4%. Dlatego po obecnej podwyżce stóp procentowych, mimo że nadal jest ona niska, to oprocentowanie może już teraz osiągnąć poziom ok. 4,5%, a przy spekulowanym docelowym poziomie stóp procentowych w EUR równym 1,75%, to oprocentowanie kredytu w EUR może zbliżyć się do 6%. Rata takiego kredytu wzrośnie wówczas o co najmniej 1/3 w stosunku do obecnego poziomu.

Oczywiście opisane obecne i oczekiwane dalsze podwyżki w związku z wysoką inflacją w strefie Euro były nieuniknione. Z punktu widzenia kredytobiorców posiadających kredyt w EUR najważniejsze jest, czy prognozy docelowych wzrostów będą trafne, czy też czeka ich niemiła niespodzianka jak w przypadku osób posiadających kredyty w PLN.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page