top of page
  • Zdjęcie autoraKrzysztof Sarapak

Dlaczego nie warto płacić chorobowego w ZUSie?Jeśli pracujesz na własnej działalności lub zleceniu, to możesz zmienić ZUS na prywatne lepsze ubezpieczenie!


Nie dotyczy to wszystkich ubezpieczeń, którym podlegasz w ZUSie, a jedynie ubezpieczenia chorobowego, które ma charakter dobrowolny. Zacznijmy od tego co daje Ci ubezpieczenie z ZUSu? Opłacając minimalną składkę chorobową w ZUSie w kwocie 101,94 zł miesięcznie, możesz w przypadku choroby liczyć na zasiłek w wysokości ok. 2 220 zł miesięcznie przez okres maksymalnie 6 miesięcy. Oczywiście, jeśli chorujesz krócej niż miesiąc, otrzymasz świadczenie przeliczone proporcjonalnie do liczby dni, kiedy nie możesz pracować wskutek choroby, licząc od pierwszego do ostatniego dnia pozostawania na zwolnieniu lekarskim.


Problem pojawia się gdy zarabiasz np. 5 000 zł miesięcznie i choroba lub wypadek wyłączą Cię z działalności zawodowej na okres np. 6 miesięcy. Wówczas mimo, otrzymywania zasiłku chorobowego z ZUSu w kwocie ok. 2 200 zł, Twój comiesięczny dochód jest niższy o 2 800 zł niż w czasie aktywności zawodowej. Taki niedobór dochodu w okresie pół roku potrafi poważnie nadwyrężyć domowy budżet, a przecież choroba może trwać jeszcze dłużej, nawet gdy po pół roku całkowicie utracisz prawo do zasiłku chorobowego z ZUSu. Dlatego zawsze warto mieć ubezpieczenie chorobowe, które zapewni wypłatę świadczenia w kwocie zbliżonej do naszych zarobków i przez wystarczająco długi okres. Nie trzeba jednak zwiększać składek płaconych na ZUS. Można zamiast tego prywatnie ubezpieczyć się od niezdolności do pracy.


Dla porównania z ZUSem posłużę się przykładem takiego ubezpieczenia oferowanego przez Leadenhall. Za składkę wynoszącą 105 zł miesięcznie, można ubezpieczyć się na wypłatę świadczenia w przypadku choroby w kwocie 5 000 zł miesięcznie. Ponadto okres wypłaty świadczenia chorobowego może trwać standardowo nawet do 24 m-cy (są również warianty z okresem wypłaty nawet do 60 m-cy). Co więcej, jeśli powrócisz do pracy i po jakimś czasie będziesz mieć nawrót choroby przez co ponownie utracisz zdolność do pracy, ubezpieczyciel ponownie będzie wypłacać Ci świadczenie chorobowe w ramach limitu do 24 m-cy (lub nawet 60 m-cy, jeśli wykupisz taki wariant). Wynika z tego, że za niemal identyczną składkę jak w ZUSie można otrzymać ponad dwukrotnie wyższe świadczenie chorobowe i to przez nawet 2 lata w porównaniu z jedynie 6 miesiącami w ZUSie.


Na minus w stosunku do ubezpieczenia w ZUSie jest wypłata świadczenia dopiero od 22 dnia trwania choroby lub od 15 dnia w razie wypadku. Niemniej jednak nieobjęte tym ubezpieczeniem krótkie przerwy w pracy zwykle nie są dla przedsiębiorców i pracujących na zlecenie dużym problemem. Dla większości z nich zwolnienie lekarskie trwające 5 dni w związku z np. przeziębieniem i brak zarobków w tym czasie nie stanowi problemu, nawet jakby nie otrzymali należnego za ten okres zasiłku z ZUSu w kwocie ok. 370 zł. Dlatego właśnie zdecydowanie ważniejsze jest zabezpieczenie się na wyższe kwoty na wypadek poważnych długotrwałych zachorowań niż na okoliczność kilkudniowej niezdolności do pracy, z której konsekwencjami każdy sobie łatwo poradzi.


Zainteresowanych prywatnym ubezpieczeniem od niezdolności do pracy zapraszam do kontaktu w celu przygotowania indywidualnej oferty.

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page